Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır
Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır

Yoğurt Nasıl Mayalanır ?

Kaç Kişilik: 4-6

Hazırlama Süresi: 5 Dakika

Pişirme Süresi: 12 Dakika

Özellikle ufak bebeği olanlar bilir, bir yandan bebek için ev yapımı yoğurt yedirilmesi önerilirken başarısız birçok yoğurt mayalama deneyiminden sonra yoğurt makinesi alınır.Ama gerçekten evde yoğurt mayalamak için makineye ihtiyacınz yok.

Malzemeler

  • 2 lt. süt
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı tuz

Evde Yoğurt Yapılışı

  1. Öncelikle sütümüzü tencereye alıp, kaynamaya başladıktan sonra 12 dakika kadar kaynatıyoruz.Açık süt içerisinde bulunan besin değerlerinin kaybolmaması için bu süreyi aşmamakta fayda var.
  2. Sonra sütümüzü ılınmaya bırakıyoruz.Sütün sıcaklığını parmağımızla kontrol edeceğiz parmağımızı süte batırdığımızda 7 saniye kadar tuttuğumuzda parmağımızı yakmayacak kadar sıcak olmalı.Ama eğer fazla soğuduysa mayanın tutması içn biraz daha ısıtmakta fayda var.
  3. Ben genellikle istediğim kıvama gelmeden kavanoza paylaştırıyorum.Kavanozun soğukluğuyla biraz daha sıcaklığı kaybedecektir.
  4. Ardından mayamız olan yoğurdu bir kaba alıp güzelce çırpıyoruz.Üzerine tuz ve şekeri ekliyoruz.Sütümüz uygun ısıya eriştiğinde birkaç kaşık yoğurtla karıştırıyoruz.
  5. Bir yandan fırınımızı 40 derece de ısıtıyoruz.Sonra mayamızı kavanozlara paylaştırıp, karıştırıyoruz..Ve üzerine birer havlu koyup kapaklarını kapatıyoruz.Isınan fırına kavanozlarımızı koyup 3-4 saat kadar bekletiyoruz.Eğer hava çok soğuksa ve fırın ısısını çabuk kaybediyorsa 2 saat sonra fırını biraz daha ılıştırabilirsiniz.

Not

Ev yapımı kavanozda yoğurt tarifi gerçekten tutan bir tariftir.İlk denemede bile başarıya ulaşmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

CEVAP VER