Pratik Kaşarlı Pişi Yapılışı
Kaşarlı Pişi Tarifi

Kaşarlı Pişi Tarifi

Kaç Kişilik: 2-4

Hazırlama Süresi: 20 Dakika

Pişirme Süresi: 10 Dakika

Çat kapı gelen misafirlerimiz ve atıştırmak isteyen bizler için çay demlenirken kolayca yapılan kısacası hayat kurtaran tariflerin başında gelen pişiyi kim sevmez ki 😉 Bu pratik ve az malzemeli kaşarlı pişi tarifini havalar güzelleşmişken balkon keyfi sırasında sizlere eşlik etmesi için hatırlatmak istedik :)…

Malzemeler

  • 3 bardak un
  • 10 gram yaş maya
  • Rendelenmiş kaşar peyniri
  • Su
  • Tuz
  • Sıvı yağ(kızartmak için)

Kaşarlı Pişi Yapılışı

  1. İlk olarak mayayı genişçe karıştırma kabına koyuyoruz üzerine 2-3 yemek kaşığı ılık su koyup eritiyoruz. Aynı suyun içerisine biraz tuz ve unu da ilave ediyoruz.
  2. Hamur elde etmek için azar azar su ilave ederek yoğuruyoruz. Kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğurma işlemine devam ediyoruz. Hazırladığımız hamurun üzerine ıslak bir bez öreterek kabarmasını bekliyoruz.
  3. Hamur yaklaşık iki katına geldiyse olmuş demektir. Ceviz büyüklüğünde bezeler koparıp merdane yardımıyla açıyoruz.
  4. Kızartma yapacağımız tavaya sıvı yağı koyup kızdırıyoruz. Eşit büyüklükte olmasını istiyorsanız bardakla kesip kızgın yağda kızartıyoruz. Sıcakken üzerlerine rendelenmiş kaşar peyniri koyup servis yapıyoruz.

Kaşarlı Pişi – Tarif Önerisi

Kaşarlı pişi tarifi hazırdır. Sıcak servis yapınız. Peyniri üstüne koyup süslediğimiz gibi bardak şeklinde kestikten sonra kaşarları yada başka çeşit peynirleri içine koyup hilal şeklinde kapatarak ta kızartabilirsiniz… Unutmayın mutfak sizlerin yaratıcılığında 😉 Afiyet bal şeker olsun…

CEVAP VER