hangi meyve kac kalori
hangi meyve kac kalori

Hangi Meyve Kaç Kalori ?

Günlük hayatımızda sebze ve meyve ağırlıklı beslenmemizin önemi yadırganamayacak kadar büyük… Meyvelerin içinde A ve C vitamini bulunmaktadır. Vücudumuzun da bu vitaminlere fazlasıyla ihtiyacı olur. Meyve yiyerek posa açısından zengin besleniriz hem de vitamin ekiskliğimizi gideririz. Meyveler aynı zamanda da kan şekerini hızla yükseltir.

Hemen her istediğimizi rahatlıkla bulabiliyoruz. Meyvelerden zarar gelmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Meyvelerin yararlarını tartışamayız ama ne yazık ki fazla tüketildiğinde içerisinde ki kalori fazlalılığından dolayı obeziteye kadar yol açabiliyorlar.

Uzmanlar her gün farklı meyveyi tüketmenin aynı meyveleri yemekten daha yararlı olduğunu söylüyorlar. Günlük hayatta alışık olduğumuz meyvelerden başka meyvelerden de tüketmemizin önemi vurguluyorlar. Şanslıyız ki ülkemiz meyve çeşitliliği açısından çok zengin.

Tek başına meyve tüketemeyenlerin olduğunu kendi çevremden biliyorum. Ben yiyemiyorum deyip geçmek yerine başka şekillerde yiyebilmenin yollarını aramalısınız. Örneğin; kahvaltılarda yulafınızla ve sütünüz ile birlikte tüketebilirsiniz. Ya da sevdiğiniz meyvelerden karışık meyve salatası yapabilirsiniz. Meyvelerin suyunu sıkıp meyve suyu içebilirsiniz. Meyve kompostosu tüketimi de fazlaca yaygındır. Tabii üzüm, çilek gibi meyveleri de peynir ile birlikte de tüketebilirsiniz. Atıştırmak içinse taze meyvelerden daha çok güneşte kurutulmuş meyveler tercih edilmelidir. Şekerle kurutulmuş meyvelerin içeriğinde kalori miktarını ve zararlarını yakında başka bir yazımızda bulabilirsiniz. Sabahları uyandığımızda kendimize gelmek için ya da alışkanlığımızdan kahve içmeyi tercih ederiz. Oysaki yapılan araştırmalar sonunucunda elmanın da kahve gibi uyku kaçırma özelliği olduğu ortaya çıkmıştır. Ben gerçekten denedim ve işe yaradığını gördüm. Uzun lafın kısası sizlere uzun uzun meyvelerin faydalarından bahsedebilirim ama önce kalorilerine göz atmakta fayda olduğunu düşünüyorum…

Aşağıdaki listede Hangi Meyvenin Kaç Kalori olduğunu bulabilirsiniz :

1 Adet Kivi 34 Kalori
1 Adet Şeftali 60 Kalori
1 Adet Portakal 50 Kalori
1 Adet Greyfurt 60 Kalori
1 Adet Muz 100 Kalori
1 Adet Kayısı 8 Kalori
1 Adet Armut 70 Kalori
1 Adet Mandalina 50 Kalori
1 Adet Erik 8 Kalori
100 Gram Avokado147 Kalori
100 Gram Çilek 26 Kalori
100 Gram Karpuz 19 Kalori
100 Gram Dut 93 Kalori
100 Gram Limon 27 Kalori
100 Gram Kavun 18 Kalori
100 Gram Vişne 60 Kalori
100 Gram Üzüm 57 Kalori

Bu kalori cetvelinden sonra meyve tüketimlerimize dikkat edicez galiba…;)

Afiyet olsun 🙂

CEVAP VER