Evde Yoğurt Tarifi
Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır

Evde Nasıl Yoğurt Mayalanır ?

Bu yazımda sizlerden gelen yoğun istek üzerine evde nasıl yoğurt yaptığımı adım adım fotoğraflarla birlikte anlatıcam.

Son yıllarda organik beslenmeye özen göstermeye çalışan biri olarak yaklaşık 1 yıldır yoğurdumu da kendim yapıyorum. En iyi markalar bile tercih etsek gözümüzle yapılışını görmediğimiz için acaba sorusu kafamıza takılıyor ve kapağını açtıktan sonra çok çabuk bozulabiliyor. Bu şekilde evde yaptığımız yoğurtları istediğimiz büyüklükte kavanozda istediğimiz kadar yapıyoruz ve emin olun daha uzun süre dayanıyor.

Sözü fazla uzatmadan ilk yaptığım günden bu yana aynı tarifle her seferinde kusursuz sonuç aldığım yoğurt mayalama tarifimi şimdi naçizane ufak püf noktalarımla sizlerle paylaşıyorum. 🙂

İlk olarak çiğ sütü tazeliğinden ve temizliğinden emin olduğum bir yerden temin ediyorum. Siz emin değilseniz mandıralarda ya da büyük marketlerde satılan belirli çifliklerin çiğ sütlerinden alabilirsiniz. Bu arada ben hafta bir 3 lt. çiğ süt alıyorum. 4 adet kavanoz yoğurt yapıyorum. Kaynattıktan sonra 1 bardak kadar da artan sütü içiyorum ya da buzdolabında şişenin içinde saklıyorum.

1. Adım : Sütü Kaynatmak

Yoğurt Yapımı 1. Adım
Yoğurt Yapımı 1. Adım

Aldığımız çiğ sütü bir tencereye koyuyoruz ve kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz.

-1. püf noktam tencereye sütü koymadan tencereyi soğuk su ile çalkalayıp suyu dökmek. Bu bize sütün kaynarken tencerenin dibini tutmamasına yardımcı oluyor.
-2. püf noktam ise eğer tencerenin başında bekleyemeyecekseniz üzerine bir tane tahta kaşık koymak.Bu işlem ise sütün kaynayıp taşmamasına yardımcı oluyor.

(Bahsettiğim gibi yoğurt mayalama işlemini size 3 lt. lik çiğ süt ile anlatıcam. Ama siz istediğiniz miktarda yapabilirsiniz.)

2. Adım :Maya için Gerekli Malzemeleri Hazırlamak

Süt bir yanda kaynarken , mayalamak için gerekli olan malzemeleri hazırlıyoruz. Bunun için sadece toz şeker ve yoğurt lazım. Ben yoğurdu bir önceki yapmış olduğum yoğurttan kullanıyorum daha güzel oluyor ama siz ilk kez yapıyorsanız da kaymaklı herhangi bir yoğurt kullanabilirsiniz.

Ölçülerim ise şu şekilde:

1 kavanoz yoğurt için : 1 çay kaşığı toz şeker
1 yemek kaşığı dolusu yoğurt

Yoğurt Yapımı 2. Adım
Yoğurt Yapımı 2. Adım

3. Adım : Mayayı Hazırlamak

Süt kaynadıktan sonra ateşi iyice kısıyoruz ve kaymaklanmasına izin veriyoruz. Ama tabii karıştırmayı da ihmal etmiyoruz. Daha sonra sütü alıp balkona yada mutfağın bir köşesini ılımaya bırakıyoruz.

-3.püf noktam da yoğurdun tam kıvamlı olması için serçe parmağımızı süte batırdığımızda 7’ye kadar sayıyoruz eğer parmağımız yanmıyorsa mayalanmak için zamanı gelmiş demektir 😉

Yoğurt Yapımı 3. Adım
Yoğurt Yapımı 3. Adım

Ilıma işlemi bitince fırını 40 derecede ısıtmak için açıyoruz. Kullanacağımız kanavozların herbirinin içine 1 çay kaşığı toz şeker ve 1 yemek kaşığı dolusu yoğurt koyuyoruz. Üzerlerine 1 kepçe kadar kaynattığımız sütten koyup şekerin ve yoğurdun erimesi için iyice karıştırıyoruz. Bu şekilde maya hazır oluyor.

4. Adım :Fırına Koymak

Yoğurt Yapımı 4. Adım
Yoğurt Yapımı 4. Adım

Fotoğrafta gördüğünüz gibi iyice karıştırdığımız mayanın üzerlerine dolana kadar sütten koyuyoruz. Ve garanti olması için tekrar karıştırıyoruz.;)

Yoğurt Yapımı 5. Adım
Yoğurt Yapımı 5. Adım

Isınan fırını kapatıyoruz. Ve tepsinin üzerine kalınca bir bez koyuyoruz. Havlu da olabilir. Kavanozların etrafını da isterseniz benim yaptığım gibi tek tek isterseniz de büyük bir bezle bütün olarak sarıyoruz.

-4.püf noktam mayalanmaya hazır olan süt ile dolu kavanozları mümkün olduğunca az kıpırdatmanızdır. ilk işlemden son işleme kadar ne kadar az oynarsa o kadar güzel tutar.

5. Adım : Fırında Bekletmek

Yoğurt Yapımı 6. Adım
Yoğurt Yapımı 6. Adım

Yine fotoğraftaki gibi üzerlerini delikli hava alan bir şeyle kapatıyoruz. Bu büyükçe bir süzgeç ya da benim tercih ettiğim gibi silikon ya da tel yağ sıçratmaz da kullanabilirsiniz.

Bu şekilde fırının kapağını kapatıyoruz. Ve tam dolu dolu yaklaşık 12 saat bekletiyoruz. Ben akşamdan yoğurt mayalayıp fırına koyup sabah fırından çıkartıyorum. Aslında 12 saat değilde 4-5 saat kalsada oluyor ama bu şekilde yoğurdu tam tutturduğum için ayn şekilde devam ediyorum 🙂

6. Adım : Buzdolabına Koymak İçin Hazırlamak

Yoğurt Yapımı 7. Adım
Yoğurt Yapımı 7. Adım

Yaklaşık 12 saat sonra fırından dikkatlice oynatmadan çıkardığımızda fotoğraftaki gibi kaymaklanmaya başlamış oluyor. Fakat tam olarak yoğurt olabilmesi için son bir işlemimiz daha kalıyor.:)

Yoğurt Yapımı 8. Adım
Yoğurt Yapımı 8. Adım

-5.püf noktam ise yukarıdaki gibi mutfakta kullandığımız rulo peçetelerden birer yaprak kopartıp, 4’e katlıyoruz. Ve kavanozların herbirinin üstüne koyuyoruz. Bu şekilde yoğurdun fazla sulanmasını önlüyoruz. Bütün suyu peçete de kalıyor. Söylemeden geçemicem bu işlemi çok sevdiğim benim gibi mutfaktan çıkmayan Aynur Ablam’dan öğrenmiştim. Teşekkürler 🙂

Yoğurt Yapımı 9. Adım
Yoğurt Yapımı 9. Adım

Daha sonra peçeteli bir şekilde kavanozların kapaklarını sıkıca kapatıp buzdolabına koyuyoruz. Bu kez ertesi güne kadar buzdolabında yine oynatmadan bekletiyoruz. Ertesi gün olunca bir tanesinin kapağını açıp üstteki sulu peçeteyi çöpe atıp kaşığımızı daldırıyoruz. Ve sonuç 😉

Evde yoğurt mayalama tarifimiz hazırdır;) Biraz detaylı anlattığım için uzun sürdü ama gözünüz korkmasın gerçekten evde yoğurt mayalamak çok kolay. Bir kere yapımına ve daha önemlisi tadına alıştınız mı dışardan yoğurt almak istemeyeceksiniz… Bir sonraki yoğurdu mayalamak için yoğurt ayırmayı sakın unutmayın 🙂 Umarım bu adım adım yoğurt mayalama yazım ile sizlere faydalı olabilmişimtir… Afiyet bal şeker olsun…

CEVAP VER