Et Nasıl Pişirilir
Et Nasıl Pişirilir

Evde et pişirmeyi seviyor ama o yumuşacık ve lezzetli et tadını bir türlü yakalayamıyor musunuz? Bugün sizlere kırmızı et pişirmenin püf noktalarını vereceğiz.

Lezzetli ve lokum gibi et pişirmenin ilk aşaması iyi bir marinasyondan geçiyor.Önceki yazımızda sizelere et marinesinin nasıl yapılacağını anlatmıştık.Hangi etleri marine etmeniz gerektiğine ve eti nasıl marine edebileceğinizle İlgili içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak eti iyi marine etmek de tek başına yeterli olmadığı gibi pişirme aşaması da büyük önem taşımaktadır.

Öncelikle eti pişirmek için kullanacağınız tava veya ızgara çok önemlidir.Ev koşullarında profesyonel ızgaralara yer vermek pek de mümkün değil.Açıkçası elektrikli ızgaralarda çoğu zaman istenilen verimi sağlayamıyor.Bu bakımdan en güzeli o enfes ızgara lezzetini yakalayabilmek için döküm tava kullanmaktır.Çünkü yüksek ısıya ulaşabilen ve ev koşullarında en uygun pişirmeyi sağlayan döküm tavalar artık mutfakların olmazsa olmazı haline geldi.

Şimdi gelelim et pişirirken nelere dikkat etmeliyiz.

Öncelikle etimiz marine edilse de edilmese de buzdolabından çıkarıldıktan sonra oda ısısına gelmesi için bekletmemiz gereklidir.Herhangi bir marinasyon uygulamadıysanız yalnızca zeytinyağı ile harmanlayarak da oda ısısına gelene kadar bekletebilirisiniz.

Ardından en önemli aşama olan döküm tavamızı ocağa koyuyor ve güzelce ısınması için ocağın altını açıyoruz.Tavaya yağ vb. hiçbir malzeme koymuyoruz.Burada dikkat etmeniz gerek en önemli husus tavanın çok iyi ısınmasıdır.Yüksek ısıda ortalama 10-15 dakika kadar tavamızı ısınmaya bırakıyoruz.Etin suyunu kaybetmemesi için mühürleme işlemine tabi tutacağımızdan ilk ısınma aşamasına dikkat ediyoruz.Yoksa suyunu kaybeden et kurur ve lokum gibi yumuşak bir et olmaz.Etimizi mühürleyene kadar ocağın altını kısmıyoruz.

Daha sonra etlerimizi tavamıza koyuyoruz.Bu sırada et tavayla buluştuğu anda o cıss sesini duymalıyız.Tavaya değen kısmın rengi değiştiğinde etin diğer tarafını çeviriyoruz.Etin iki tarafını da bu şekilde mühürledikten sonra etin suyu artık içerisine hapsolmuş demektir.Artık ocağın altını kısabilir ve dilerseniz biraz tuz serpebilirsiniz.

Şimdi etimizi sevdiğimiz pişme seviyesine gelene kadar pişiriyoruz.Genellikle etin az pişmiş tüketilmesi gerektiği söylense de ben çok pişmiş sevenlerdenim.Az pişmiş tercih edenler için kalın bir et parçasını 15 dakika pişirmek yeterli olurken benim gibi çok pişmiş sevenler için 20 dakika üstü yeterli olmaktadır.

Biz mutfağımızda Lava döküm ürünlerini tercih ediyoruz.Kolaylıkla ulaşabileceğiniz ve geniş bir ürün yelpazesine sahip ürünler içerisinden kendiniz için en uygununu bulabilirsiniz.Dilerseniz Lava döküm çeşitlerine bu link’ten http://www.galeribeyaz.com/Kategori/izgara-tavalari göz atabilirsiniz.

Ama unutulmamalıdır ki lokum gibi ve lezzetli et pişirmek istiyorsanız mutlaka bir döküm tava edinmelisiniz.

 

CEVAP VER