Et Marine Tarifi
Et Marinesi Nasıl Yapılır

Marinasyon etin lezzetine lezzet katmak için bazı bazı yağ ve baharatlarla eti güzelleştirme işlemidir.Bu aşamada asidik malzemeler de kullanılarak etin kıvama gelmesi sağlanır.

Haliyle lokum gibi yumuşacık ve lezzetli et pişirmeyi kim istemez ki…

Bu durumda işin sırrı iyi bir marinasyondan geçiyor.Ama önce marine edilmesi gereken etleri bir tanıyalım.Bonfile, biftek, pançeta, gerdan şeklindeki etler mutlaka marine işlemine tabi tutulması gerekirken.Kemiksiz pirzola, T-bone, kontrfile biftek marine edilmeden de tüketilebilirler.Çünkü kendiliğinden sahip oldukları müthiş lezzete sahiptirler.

Et satın almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus eti dövdürmemektir.Aynı zamanda et ne çok kalın ne de ince olmamalıdır.İdeal olanı 1,5 parmak kalınlığında dilimlenen et marinasyon işlemine tabi tutulduğunda oldukça verimli olacaktır.

Et marine edilirken mutlaka asidik bir malzeme kullanılır.Bu sike, limon veya şarap gibi asidik malzemeler olabilir.Ama et marine ederken dikkat edilmesi gerek en önemli hususlardan birisi asidik malzemenin miktarıdır.Yeteri kadar veya fazla konulduğunda etin yapısını bozabileceğinde sonuç hüsran olabilir.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise marine edilen eti kesinlikle dondurmamalıyız.Etin lezzetini kaybetmemesi için marine etmeden önce de taze et kullanmanızı tavsiye ederiz.Dondurma işlemi etin besin değerlerini kaybetmesine ve lezzet kaybına yol açacaktır.

Klasik Et Marinesi Tarifi

  • 2 parça biftek için
  • zeytinyağı
  • tuz
  • iri çekilmiş karabiber
  • birkaç diş sarımsak (küçük doğranmış)
  • birkaç dal taze biberiye yaprakları
  • 4 damla limon suyu veya sirke

Sos malzemelerini bir kaba alıp güzelce karıştıralım.Ardından marine edeceğimiz etleri marine sosuyla karıştıralım.Sosun etlerin her tarafına geldiğinden emin olduktan sonra mümkünse kilitli bir poşede koyup buzdolabına kaldırın.

Et marine işlemi en az 2 saat önceden yapılmalıdır.Eğer vaktim var diyorsanız 1 gün önceden de hazırlayabilirsiniz.Tabi marine ettiğiniz eti 24 saatten fazla da bekletmemeli bu süreyi de aşmadan pişirme işlemine tabi tutmanız gerekmektedir.

Marine süresinin de sonuna gelindiğinde etinizi buzdolabından çıkarıp pişirmeden önce oda sıcaklığına gelmesi için biraz beklemeniz gerekmektedir.Etin üzerindeki sosa artık ihtiyacınız yok biraz silkeleyerek fazla sosun akmasını sağlayın.Ve oda sıcaklığına gelene kadar bir kenarda beklemeye alabilirsiniz.

Et marine ederken dikkat edilmesi gerekenleri öğrendiğinize göre lokum gibi yumuşacık etleri evinizde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

CEVAP VER