Pratik Sağlıklı Çiriş Otu Yemeği yapılışı
Çiriş Otu Yemeği Nasıl Yapılır

Çiriş Otu Yemeği Tarifi

Kaç Kişilik: 2-4

Hazırlama Süresi: 15 Dakika

Pişirme Süresi: 20 Dakika

Ege bölgesinde pek fazla bilinmeyen çiriş otu yemeği tarifini yapmadan açıkçası tadı hakkında tereddütlerim olmuştu. Ama diğer adı olan yabani pırasa’yı duyduktan sonra içim biraz olsun rahatladım ve çiğ olarak tadına baktım ve gayet lezzetli bir ot olduğunu anladım 🙂 Ben bulgurla yemeğini yapmayı tercih ettim ama yarım kilo aldığım çiriş otu gözüme fazla geldi ve yarısını yıkayıp dolaba kaldırdım.(bu kadar leziz olacağını bilseydim hepsini yapardım 🙂 Kalan yarısını da önümüzdeki günlerde kavurmasını da deneyip sizlerle paylaşacağım… Haydi bu pratik, sağlıklı ve diyet yemeği tarifi için önce pazara sonra mutfağa 😉

Malzemeler

  • 250 gram çiriş otu
  • 3 yemek kaşığı kepekli bulgur
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 adet domates rendesi(yoksa önemli değil)
  • 1 yemek kaşığı salça
  • tuz

Çiriş Otu (Yabani Pırasa) Yemeği Yapılışı

  1. Çiriş otunu güzelce yıkayıp kök kısmındaki zarlarını soyuyoruz. Ispanak gibi kök sebze oldugundan bolca yıkıyıp kumunu temizliyoruz. Daha sonra ikiye yada üçe kesiyoruz.
  2. tencerenin içine zeytinyağını koyuyoruz. soğanları yemeklik doğrayıp yağda öldürüyoruz. Üzerine doğradığımız otları koyuyoruz. Fazla beklemeden yıkayıp süzdüğümüz bulguru, domatesi, salçasını, tuzunu ve yemeğin yarısına gelecek kadar sıcak su koyup kapağını kapatıyoruz.
  3. 10 dakika kadar kısık ateşte pişiriyoruz ve kapağını açıp güzelce karıştırıp tekrar kapağını kapatıyoruz. 10 dakika daha durdumu ocağın altını kapatıp yemeğimizi dinlenmeye bırakıyoruz.

Tarif Önerisi – Çiriş Otu Yemeği

Çiriş otu yemeği tarifimiz hazırdır. Halk arasında yabani pırasa olarak bilinen bu otun tad da inanın bana pırasadan daha lezzetli 😉 Evimde kepekli bulgur olduğu için ve diyette olduğum için :S tercih ettim siz pirinç yada normal bulgur koyabileceğiniz gibi sade olarakta pişirebilirsiniz. Yanında yoğurt ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun 😉

CEVAP VER