Çileğin Faydaları Nelerdir
Çileğin Faydaları Nelerdir

Mevsim güzeli çileğin faydaları saymakla bitmiyor.

Lezzetli olduğundan bu mevsimde soframızdan eksik etmediğimiz meyvelerin başında gelen çileğin aslında bilmediğimiz birçok faydası bulunuyor.Tabi bu sayacaklarımız alerjisi olmayanlar için geçerli.

Çileğin anti-aging özelliği olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış bulunuyor.Çilek yaşlanma karşıtı etki gösterirken yapılan araştırmalar beyin gelişimini olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur.

Çilek aynı zamanda içerisinde yüksek oranda antoksidan maddeler barındırıyor.Antioksidanlar vücut direncini arttırırken hastalıklara karşı korumaya sağlıyor.Ayrıca kalp damar sağlığı ve kansere karşı koruma sağlayan antioksidanlar çilek içerisinde bol miktarda mevcut.

Çilek aynı zamanda cilt içinde çok faydalı.Hem yiyerek hem de maske olarak tüketebileceğiniz çilek cildinize hem içeriden hem de dışarıdan büyük fayda sağlıyor.Çilek yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden ilk kırışıklı belirtilerinde ve cilt kuruluğu problemlerinde de oldukça etkili.

Son zamanlarda dişlerdeki tartar için de oldukça etkili olduğu tespit edildi.İster çileği yiyerek tartardan kurtulabilir, isterseniz de çileği ezip bir diş fırçasıyla fırçalayarak da diş tartarından kurtulabilirsiniz.

Düzenli çilek yemek kolestrol seviyesini düşürmede de oldukça etkili.Yapılan araştırmalar düzenli çilek yiyenlerde kötü kolestrolün düşmesini sağlarken iyi kolestrol değerlerinin aynı kaldığını belirtiyorlar.

Çilek aynı zamanda lifli yapısından dolayı tokluk hissi vererek gün boyu açlık krizleri yaşamanızın da önüne geçiyor.Aynı zamanda diyabet hastalarının da aşırıya kaçmamak koşuluyla çilek tüketmelerine bir engel yok.

Herşeyin azı karar çoğu zarar diyerek aşırı tüketmemek gerektiği de unutulmamalıdır.

Çileğin faydalarının bu denli çok olduğunu öğrendikten sonra çileği balkonda küçük bir saksıda da yetiştirmeniz mümkün.Market veya pazarlardan kolaylıkla elde edebileceğiniz çilek fidelerini aşırı güneş görmeyen bir yerde ve toprağın kurumasına fırsat veremeden sulayarak nefis meyveler alabilirsiniz.

Tabi günlük tüketilmesi gereken miktar olarak yeterli meyveyi bir saksıdan elde etmeniz pek mümkün değildir.Ama dilerseniz birkaç saksı ile organik enfes çilek lezzetini evde yaşayabilirsiniz.Hem görünümü çok güzel hem de doğru fide ve uygun bakıldığı takdirde leziz mi leziz çilekleri kendiniz yetiştirip tüketebilirsiniz.

İştah açan görünümü ve enfes lezzetiyle Dünya’nın en sevilen meyvelerinden biri olan çilek hem balkonunuza renk katacak hem de sağlığınıza iyi gelecektir.

CEVAP VER