Beyaz Sirke Nerelerde Kullanılır
Beyaz Sirke Kullanım Alanları

Günlük hayatın koşturmacası içerisinde temizliği kolaylaştırdığı için birçok kimyasalı hayatımıza dahil ediyoruz.

Ancak yalnızca beyaz sirke ile birçok kimyasal temizleyiciyi hayatımızdan çıkarabileceğimizi biliyor muydunuz? Artık çoğu markette karşılaştığımız beyaz sirkenin meyve ve sebze temizliği dışındaki kullanım alanları da çoğunlukta.

Beyaz sirke genellikle yurt dışında ekolojik bir temizlik malzemesi olarak ve mutfakta kullanılır.Kimyasal içermediğinden hem doğa hem sağlık dostudur.Aynı zamanda alerjik bünyeli kişiler için de iyi bir alternatif olduğundan evinde evcil hayvan besleyenler için de son derece güvenli bir temizlik malzemesi olarak beyaz sirke tercih edilebilir.Tabi sirkeye alerjisi olmayanlar 🙂

Şimdi beyaz sirkenin mutfakta kullanım alanlarını inceleyelim:

  • Beyaz sirkeyi salata sosu hazırlarken ve yemeklerde de kullanabiliriz.
  • Et marinesi yapılırken de beyaz sirke ile et terbiyesini hazırlayabilirsiniz
  • Yemek yaparken özellikle soğan, sarımsak kokusunu çıkarmak oldukça zordur.Elimizden soğan ve sarımsak kokusunu kolayca çıkarmak için yemeğe başlamadan önce elinize beyaz sirke sürerseniz bu kokuların elinizden kolayca çıktığını göreceksiniz.
  • Bazı yemeklerin kokusu mutfaktan çıkmamakta ısrarcı olmaktadır.Ağır yemekler pişirdikten sonra mutfanızdan çıkmayan inatçı kokulardan şikayetçiyseniz 1 bardak suya yarım bardak beyaz sirke koyarak kaynattığınızda bütün kötü kokuların mutfağınızdan çıkartabilirsiniz.
  • Yeşillik, meyve ve sebzeleri yıkarken beklettiğimiz suya bir miktar beyaz sirke koyduğunuzda yiyeceklerin üzerinde bulunan zirai ilaç ve kirden arıdırarak dezenfektan etki gösterecektir.

Beyaz sirkenin temizlikte kullanım alanları ise:

  • Kesme tahtasında sizi rahatsız eden kokular mevcutsa hem bundan kurtulmak için hem de kesme tahtasını temizlemek için karbonat serptikten sonra beyaz sirke döküp köpürdükten sonra bir bez veya kağıt havluyla silerek kesme tahtasını dezenfekte ederek temizleyebilirsiniz.
  • Fırın veya mikrodalgada ard arda farklı yemekler pişireceğinizde önceki pişirmiş olduğunuz yemeğin kokusu zor çıkacaktır.Böyle bir durumda bir kase içerisine 1 bardak su yarım bardak sirke koyup fırını açarak önceki yemeğin kokusunun çıkmasını sağlayabilirsiniz.
  • Kireçlenen çaydanlık ve kettle içindeki kirecin çözünmesi içinde beyaz sirkeden destek alabilirsiniz.Bir ölçü beyaz sirke bir ölçü su koyup kaynattığınız çaydanlık veya kettle da kireçten eser kalmadığını göreceksiniz.

Sağlığımızın herşeyden önemli olduğu düşünüldüğünde yalnızca beyaz sirke kullanarak evimizde bulunan birçok kimyasala veda edebiliriz.Aynı zamanda beyaz sirke oldukça uygun bir fiyata sahip olduğundan ekonomik olarak da kara geçmemiz mümkün.

CEVAP VER