Bahar yorgunluğu Nasıl Geçer
Bahar yorgunluğu Nasıl Geçer

Baharın gelişiyle kendinizi yorgun ve bitkin hissediyor olabilirsiniz.Birden bire kıştan çıkıp güneşli günlere merhaba dedik.Ama bu durum metabolizmanızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Eğer sizde kronik yorgunluk şikayetlerinden muzdaripseniz beslenmenizde ufak değişiklikler yaparak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.Bahar yorgunluğunu atlatmanın yolları nelerdir bir bakalım.

Bu dönemde yüksek karbonhidrat içeren besinleri tüketirken dikkatli olmanızda fayda var.Ekmek, makarna, patates kızartması gibi besinlere ara vermeniz halsizlik şikayetlerinizin azalmasında etkili olacaktır.

Kahvaltıyı Atlamayın

Kahvaltı günün en önemli öğünü olduğu gibi güne enerjik başlamanızı sağlayacağından kesinlikle atlamamanız gereken bir öğündür.Ama kahvaltı seçiminizde ufak değişiklikler yaparak bahar yorgunluğunun üstesinden gelebilirsiniz.Ekmek tercihinizi tam tahıllı ekmek çeşitlerinden yana yapabilir, süt ve taze meyvelerle hazırlanmış bir kase yulaf ezmesi ile de güne başlayabilirsiniz.Aynı zamanda yüksek lif oranına sahip bir kahvaltıyla güne başlayarak gün boyu tokluk hissine sahip olabilirsiniz.

Ara Öğünler Önemli

Ara öğünler kan şekerinin düşmesini engelleyerek sizi zinde tutacaktır.Tabi ara öğün seçimleriniz de burada büyük önem taşıyor.Meyveli yoğurt ve çerez gibi atıştırmalıkları ara öğünlerinize dahil ettiğinizde yaşanabilecek açlık krizlerinin de önüne geçebilirsiniz.Aynı zamanda mevsim meyvelerini ara öğünler de tercih etmeniz büyük fayda sağlayacaktır.

Çilek bahar yorgunluğunu atlatmanızda en etkili meyvelerden biridir.Çileğin diğer faydalarını öğrenmek isterseniz diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bol Bol Su İçin

Bu dönemde alkollü içeceklere ara vermeniz oldukça önemlidir.Çay ve kahve gibi kafeinli içecekler geçici çözümler sağlarken, bol bol su, maden suyu ve taze sıkılmış meyve sularına yönelmeniz bahar yorgunluğunun giderilmesinde daha etklilidir.Su içmek için susamayı beklemeyin ve gün içerisinde bol bol su tüketin.Aynı zamanda yeşil çayın metabolizmayı hızlandıran etkisi göz önüne alındığında günde en az iki bardak limonlu yeşil çay içmek oldukça faydalı.

Yürüyüş ve Spor Yapmayı Bırakmayın

Açık havada yürüyüş yapmak hem bedeninize hem de ruhunuza iyi gelecek bahar yorgunluğunu atlatmanıza yardımcı olacaktır.Aynı zamanda spor yapmakta sizi zinde tutarak metabolizmanızın hızlanmasına fayda sağlayacaktır.İlla çok ağır egzersizler yapmanıza gerek yok yeri geldiğinde hafif tempolu bir yürüyüşün bile büyük faydasını görebilirsiniz.

Vitamin Desteği Alabilirsiniz

Doktor tavsiyesiyle uygun görülmesi halinde vitamin ve mineral takviyeleri bu süreci atlatmanıza yardımcı olabilir.Özellikle ginseng enerji verici özelliğe sahip olduğundan gerekli görüldüğü takdirde büyük fayda sağlayacaktır.

Sonuç olarak bahar yorgunluğunu hızlı bir şekilde atlatabilmek için beslenme şeklinizde yapacağınız ufak tefek değişiklikler büyük etki yaratacaktır.Aslına bakarsanız sağlıklı beslenmeyi yaşam biçiminiz haline getirerek bahar yorgunluğundan hiç etkilenmeden de geçirebilirsiniz.Sağlıklı ve zinde günler dileriz 🙂

CEVAP VER